Blockchain4everyone

Choć pojęcia blockchain i bitcoin są często używane obok siebie, a do niedawna bywały wręcz używane zamiennie, to jednak nie do końca oznaczają one to samo, warto widzieć kiedy stosować które i dlaczego.

Na początek skomplikujmy lekko sprawę – pierwszym blockchainem jaki kiedykolwiek powstał był blockchain Bitcoin, to od niego wzięła się cała idea. Twórcą pierwszego blockchaina była osoba (lub grupa osób) skrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która niedługo po publikacji swojego pomysłu i uruchomienia pierwszego blockchaina zakończyła swoją działalność publiczną i do dziś pozostaje anonimowa.

Bitcoin jest więc pierwszym blockchainem jaki kiedykolwiek powstał, a najbardziej znany jest oczywiście dzięki kryptowalucie bitcoin, która również jest pierwszym środkiem wymiany wartości opartym o blockchain. Jednak to nie jedyne jego zastosowanie, wciąż może być używany jak rejestr, jego atutem jest wielkość sieci, trudność jej przejęcia i powszechnie znana marka. Takie zastosowanie jest jednak stosunkowo rzadkie, głównie ze względu na cenę transakcji jak i ograniczenia techniczne – m.in szybkość działania czy wielkość bloku.

Blockchain natomiast to technologia bazodanowa (rejestr), zdecentralizowana, rozproszona, zabezpieczona kryptograficzne, funkcjonująca w oparciu konsensus, w której dane zapisywane są w blokach. Jest to pojęcie dużo szersze niż Bitcoin, opisujące całą technologię, a nie tylko jedno rozwiązanie.

W tym momencie warto zaznaczyć różnicę w pisowni, przyjmuje się że:

  • Bitcoin – jako nazwa własna blockchaina piszemy wielką literą
  • bitocin – jako nazwa kryptowaluty pisana jest małą literą (tak jak jest to w przypadku innych, tradycyjnych środków płatności – jak np. euro czy dolar)
  • blockchain – jako nazwa technologii, również pisana jest małą literą

Technologia blockchain, odmieniania jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Obecnie możemy wyróżnić już dziesiątki, a może i setki różnych blockchainów, które znacząco rozszerzyły pierwotne znacznie tego słowa, dodając kolejne właściwości, ale jednak wciąż opierające się w dużej mierze na tym co zostało stworzone przez Satoshiego Nakamoto.