Efektywność

Poszukiwanie wiarygodnych źródeł wiedzy na temat technologii blockchain to nie lada wyzwanie.  Jak i sama technologia, tak i wiedza na jej temat jest rozproszona po różnych zakątkach Internetu. Wymaga to od żądnych wiedzy sporego wysiłku, aby odszukać te najbardziej wartościowe artykuły i wybrać spośród nich najważniejsze informacje, a to niestety dla wielu wchodzących w ten świat osób może być prawdziwym wyzwaniem. Dodatkową barierą dla części osób może stanowić język w jakim opublikowane są dane treści, co także może utrudniać weryfikację jakości źródła.

Przygotowaliśmy dla Państwa zbiór najważniejszych i najciekawszych pozycji, opisujących, przedstawiających technologię blockchain, a także świat kryptowalut, często te dwa zagadnienia idą w parze i dla pełniejszego opisania jednego z nich, konieczne jest przedstawienie drugiego.

Poniżej zebrane zostały wydane w ostatnich latach książki, najciekawsze raporty, a także artykuły, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Postaramy się tę listę w miarę możliwości aktualizować, a także w przyszłości zmierzymy się z zrecenzowaniem niektórych pozycji książkowych.

W szczególności zachęcamy do zapoznania się z takimi pozycjami jak słynny już Manifest Satoshiego Nakomoto – Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, będący opisem sieci oraz idei stojącej za bitcoinem, a także z takimi klasycznymi już pozycjami jak Blockchain Revolution Dona Tapscotta oraz Alexa Tapscotta oraz Mastering Bitcoin Antonopoulosa.

W najbliższym czasie z całą pewnością powstanie jeszcze wiele ciekawych pozycji, w tym te które opracowane zostaną przez blockchain4everyone, głównie w postaci artykułów.

Książki

 1. Mastering Bitcoin: Unlocking Digital Cryptocurrencies, Antonopoulos A.M., O’Reilly Media 2014
 2. Blockchain Revolution, Don Tapscott Alex Tapscott, Penguin 2016.
 3. Kryptowaluty Dlaczego Jeden Bitcoin Wart Będzie Milion Dolarów?, Michał Grzybkowski, Szczepan Bentyn, Wyd. Crypto-Logic 2018
 4. Zastosowania technologii Blockchain, Dhillon Vikram, Metcalf David, Hooper Max, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018
 5. Biała księga blockchain, Paweł Oksanowicz, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018
 6. Blockchain w biznesie. Możliwości i zastosowania łańcucha bloków, William Mougayar , Vitalik Buterin, Wyd. Helion, 2019
 7. Złoto XXI wieku, Kopańko K., Kozłowski M., Wydawnictwo Helion 2014
 8. Sekrety Bitcoina i innych walut, Dominik Homa, Wyd. Onepress, 2015
 9. Wirtualna waluta internetu, Marcin Szymankiewicz, Wyd. Onepress, 2014
 10. Blueprint for a New Economy, Melanie Swan, O’Reilly Media, 2015
 11. Blockchain For Dummies, Tiana Laurence, John Wiley & Sons, Inc. 2017
 12. Podstawy technologii łańcucha bloków w 25 krokach, Drescher Daniel, Wyd. Helion, 2018
 13. Blockchain a prawo, prof. UO dr hab. Dariusz Szostek, Wyd. Beck, 2018.
 14. Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta Aspekty informatyczne, ekonomiczne i prawne, Bala S., Kopyściański T., W. Srokosz, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2016.

Raporty

 1. Technologia Blockhain i jej potencjał w podatkach, Deloitte, Grudzień 2017
 2. Blockchain Compass, Startup Poland, 2018
 3. Token Ecosystem Creation, Outlier Ventures, 2018
 4. Blockchain w Polsce, Polska Izba Informatyki i Telemunikacji, 2018
 5. Blockchain, inteligentne kontrakty i DAO, Kancelaria Wardyński i wspólnicy, 2016

Pozostałe publikacje i artykuły

 1. Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, Satoshi Nakamoto, 2008.
 2. Podstawy korzystania z walut cyfrowych, Brzeziński K., Bubiel A., Jaczewski K., Piech K., Piwko J., Rykowska J., Sobiecki G., Wiśniewski Ł., , Instytut Wiedzy i Innowacji, 2017
 3. Leksykon Pojęć na Temat Technologii Blockchain i Kryptowalut, Piech (red.), Instytut Wiedzy i Innowacji, Warszawa 2016.
 4. The Truth About Blockchain, Iansiti M., Lakhani K. R., Harvard Business Review, Styczeń 2017
Categories: Edukacja