W dniach 4-5 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w 11 Forum Gospodarczym TIME, organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji. Forum jest wydarzeniem podczas którego spotykają się liderzy rynku informatycznego, administracji oraz instytucji naukowych i badawczych w celu dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju nowych technologii i cyfrowej rewolucji.

W tym roku tematem przewodnim były sieci 5G, które mocno wpływają na efektywność funkcjonowania Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy czy Smart City. W trakcie konferencji mieliśmy okazję wysłuchać m.in. wystąpień Ministra Cyfryzacji Pana Marka Zagórskiego, Minister Przedsiębiorczości i Technologii Pani Jadwigii Emilewicz oraz zapoznać się z perspektywą europejską dotyczącą rozwoju technologii sieci 5G. Nie zabrakło również rozmów o robotyzacji i coraz poważniej rozwijającej się sztucznej inteligencji. Podczas prezentacji i paneli dyskusyjnych zostały omówione szanse jakie daje sztuczna inteligencja dla przemysłu jak chociażby diagnostyka i  utrzymywanie ruchu maszyn (Predictive Maintenence), czyzwiększenie efektywności produkcji.

Sporo dyskutowano również o tematach związanych z danymi i pomysłami na stworzenie odpowiedniej infrastruktury do ich przepływu. Poruszone zostały tematy związane z otwartymi danymi oraz roli regulatorów w tworzeniu ekosystemów umożliwiających utrzymywanie i dzielenie się danymi przez różnych interesariuszy. Nie zabrakło też tematów związanych z cyberbezpieczeństwem oraz zagrożeniem i motywacją do przeprowadzenia ataków. Jedną z nich jest m.in chęć opóźnienia przejścia z tradycyjnych biznesów opartych na węglu i wykorzystującego stare systemy informatyczne, na rzecz nowych modeli – bardziej rozwiniętych technologicznie.

Podsumowując, forum było solidną dawką wiedzy i okazją do rozmów z najlepszymi specjalistami w kraju. Cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć i nie możemy doczekać się już kolejnej edycji!