W dniach 15-16 czerwca 2019 r. w Southampton Business School (Southampton, UK) odbyła się II edycja konferencji „Cryptocurrency Research Conference 2019”, organizowana przez Centre for Digital Finance. Udział w niej wzięło 75 reprezentantów, 42 instytucji z całego świata, m.in. z Uniwersytetu w Sydney, Ministerstwa Finansów w Japonii, czy Uniwersytetu w Yale. Wśród uczestników był również jedyny reprezentant polskiej instytucji Damian Zięba z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek Blockchain4Everyone, prezentujący wyniki badania będącego początkowym etapem pracy nad swoim doktoratem. Była to jak dotąd największa konferencja poświęcona tematyce badań na temat kryptowalut.

  Konferencja podzielona została na aż 52 sesje tematyczne składające się z 3 prezentacji (dwie sesje zawierały jedynie 2 prezentacje). Do głównych tematów poruszanych przez prelegentów należały: 

  • własności empiryczne szeregów czasowych cen kryptowalut,
  • przewidywanie cen kryptowalut
  • wpływ mediów społecznościowych na sentyment inwestorów (a co za tym idzie na zmiany cen kryptowalut), 
  • zarządzanie portfelem inwestycyjnym (i jego ryzykiem) zawierającym kryptowaluty
  • strategie inwestycyjne dla tego typu aktywów. 

  Poruszono również tematy ogólnie związane z technologią blockchain. Daisuke Azaki, reprezentant Uniwersytetu w Yale przedstawił bardzo interesujący ekonomiczny model dla platformy opartej o blockchain (z mechanizmem Proof-of-Work). W tym uproszczonym modelu dochodzi do wymiany wartości pomiędzy użytkownikami i minerami, a dzięki redukcji asymetrii informacji, którą umożliwia wdrożenie technologii blockchain, zostają osiągnięte ekonomiczne korzyści. Working Paper zawierający szczegółowy opis tego badania można znaleźć pod tym linkiem.

  Ponadto, w trakcie konferencji odbyły się również trzy prezentacje Keynote Speakerów. Dr Garrick Hileman (szef badań w Blockchain.com) wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat tzw. stablecoins, w trakcie którego przedstawił stan obecnej wiedzy na temat stablecoins oraz trzy główne kategorie (oraz ich podkategorie) na jakie można podzielić takiego typu tokeny wraz z ich przykładami. Poruszony został również temat projektu Facebooka pt. „Libra” z zaznaczeniem, że projekt ten będzie w najbliższej przyszłości uważnie obserwowany przez badaczy oraz uczestników rynku. Prezentację można znaleźć pod tym linkiem.

  Kolejnym Keynote Speakerem był Obi Nwosu (CEO i współzałożyciel giełdy kryptowalutowej Coinfloor), który podzielił się z uczestnikami konferencji swoimi biznesowymi doświadczeniami a także przedstawił historię powstania i rozwoju giełdy Coinfloor, której założyciele postawili na 3 główne cele: zaufanie, bezpieczeństwo i wiarygodność.

  Ostatnim z Keynote Speakerów był dr Shaen Corbet (Associate Professor of Finance na Uniwersytecie w Dublinie), jeden z najbardziej rozpoznawanych na świecie naukowców prowadzących badania na temat kryptowalut. Przedstawił on drogę rozwoju rynku kryptowalut, szczególnie w kontekście liczby i kierunków badań w tym obszarze. Według jego oszacowań liczba publikacji związanych z kryptowalutami wzrosła ok. 10-krotnie w porównaniu ze stanem w trakcie ubiegłorocznej konferencji (z ok. 200 do ponad 2000). Jego zdaniem do najciekawszych i jak dotąd najmniej zgłębionych tematów przyszłych badań na temat kryptowalut i technologii blockchain należeć będą m.in. cyberbezpieczeństwo, potencjalne zastosowania technologii blockchain, aspekty etyczne a także aspekty wpływu rozwoju kryptowalut na środowisko (np. ogromna energochłonność mechanizmu Proof-of-Work).

  Categories: Aktualności